facebook najkrajšie miesta na slovensku

Starobystrický orloj

Informácie
Pridané: 8.6.2013
Oblasť: Stará Bystrica
Zdroj: starabystrica.com
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Starobystrický orloj je najväčšou drevenou sochou a taktiež prvým orlojom na Slovensku. Orloj bol odhalený na námestí v kysuckej obci Stará Bystrica v roku 2009. Autorom modelového návrhu je akademický sochár Loviška, architektom pre jeho postavenie je Ivan Jarina. 
 
Na oboch stranách vo výklenkoch pri strede sa nachádza 6 bronzových búst rôznych slovenských a slovanských buditeľov a taktiež významných osobností (knieža Pribina, kráľ Svätopluk, Anton Bernolák, Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka), ktoré vyliali v stupavskom ateliéri. Ďalej sa tu nachádza sedem sôch slovenských apoštolov, respektíve svätcov, ktorí pôsobili na Slovensku.
 
Tento orloj ako jediný na celom svete ukazuje pravý slnečný čas. Zobrazuje aj polohu mesiaca a okrem toho obsahuje 366 polí pre každý deň v roku, čiže zobrazuje aj dátum. Počas odbíjania celej alebo polhodiny počuť jeden zvon. Druhý zvon plní úlohu zvukového podmazu počas vystúpenia apoštolov z orloja cez celú hodinu. 
 
V plánoch je sprístupniť strojovňu orloja pre verejnosť. Vstup bude riešený cez galériu, ktorá sa nachádza pod orlojom. V nej si je možné kúpiť suveníry a diela rôznych umelcov.

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás