facebook najkrajšie miesta na slovensku

Starohutský vodopád

Informácie
Pridané: 25.7.2013
Oblasť: Nová Baňa
Zdroj: www.jedlovekostolany.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Nachádza sa na Sklennom potoku asi 300 m severne od osady Stará Huta - mestskej časti Novej Bane. Starohutský vodopád je jeden z najmohutnejších vodopádov v stredoslovenských neovulkanitoch.
 
Jeho vody padajúce z výšky 5 metrov do skalného amfiteátra tvoreného treťohornými pyroxenickými andezitmi bývajú najpôsobivejšie v jarnom období, kedy má vodopád najmohutnejší prietok. 
 
Vznikol tektonickým poklesom krýh, čím sa vytvoril terénny skok - stena lokálne až 10 m vysoká. Výmer prírodnej zaujímavosti je ohraničený rozlohou 4,24 ha. V jeho vodnom toku žije dnes už vzácny rak čierny. Z vtáctva sa tu vyskytuje ďateľ prostredný, drozd čierny, kukučka obyčajná, oriešok, sýkorka veľká, trasochvost biely a vodnár obyčajný. Zo živočíchov jašterica múrová a salamandra. K Starohutskému vodopádu, Národnej prírodnej pamiatke Vojšína, vedie náučný chodník v turistickej obci patriaci k atraktívnym a vyhľadávaným miestam našej prírody.
 
Na turistickej trase možno obdivovať aj ďalšie zaujímavosti, ako CHPV Malolehotské kamenné more, prameň rieky Žitava vo Veľkej Lehote a Národnú kultúrnu pamiatku - Kláštor v Hronskom Beňadiku.

Foto: flog.pravda.sk/tonytony (Tony Fodora)

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás