facebook najkrajšie miesta na slovensku

Hrad Fiľakovo

Informácie
Pridané: 4.6.2013
Oblasť: Fiľakovo
Zdroj: www.muzeum.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Dominantou mesta Fiľakovo je zrúcanina Fiľakovského hradu, ktorý prežil tatárske vpády v 13. storočí. Pri vstupe do hradu sa dvíha mohutná Bebekova bašta, ktorá je zastrešená a v hrubej podobe sa zachovala dodnes. Po jej rekonštrukcii tu bola zriadená expozícia histórie hradu a mesta. V hornom hrade možno nájsť zvyšky paláca, strážnu vežu a polkruhovú delovú baštu (tzv. hodinovú). Z hradu sa ponúka nádherný výhľad na mesto a jeho okolie.

Prvá písomná zmienka je z listu pápežovi z roku 1242, v ktorom je Fiľakovský hrad spomínaný ako jeden z hradov, ktoré prežili tatárske nájazdy.

Konzervačno-spevňovacie práce začal Ústav pamiatkovej starostlivosti v 70-tych rokoch. Obnovená bola najmenej poškodená Bebekova bašta, zakonzervovaná  hodinová veža a múr s delostreleckými pozíciami stredného hradu.

Mesto sprístupnilo hrad verejnosti v roku 1993. V septembri 1999 bol v hradnom areáli v spolupráci so Správou Chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina otvorený náučný chodník, ktorý okrem histórie hradu približuje aj zaujímavú geologickú minulosť hradného vrchu, tvoreného okrajovým valom sopečného krátera typu maar. V rokoch 2006-2007 prebehla rekonštrukcia interiéru Bebekovej bašty i jeho adaptácia na múzejné účely. Stála expozícia Hradného múzea vo Fiľakove s názvom „Stáročia fiľakovského hradu“ oboznamuje návštevníkov s históriou mesta a hradu od prvej písomnej zmienky po zničenie hradu v roku 1682. Vystavené sú tu vzácne stredoveké a včasnonovoveké fiľakovské hradné nálezy zo Slovenského národného múzea (kachlice s vyobrazeniami stredovekých uhorských kráľov a svätcov), ako aj pôvodné kľúče hradu a predmety pochádzajúce z obdobia 39-ročnej tureckej okupácie Fiľakova. Jej súčasťou sú aj hodnotné exponáty z najvýznamnejších archeologických lokalít z okolia Fiľakova – časť hodejovského bronzového pokladu, nálezy zo slovansko-avarského obdobia pochádzajúce z chotára obce Prša a hrobová keramika z doby bronzovej z neďalekých Radzoviec. V roku 2011 zabrala prízemie bašty novootvorená paleontologická výstava s názvom „Pozostatky vyhynutých stavovcov v okolí Fiľakova". V súčasnosti očakáva návštevníkov hradu rozšírená a zmodernizovaná stála expozícia, neustále sa meniace dočasné výstavy, či pestrá škála kultúrnych a spoločenských podujatí, ktoré lákajú z roka na rok väčší počet návštevníkov.

 

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás