facebook najkrajšie miesta na slovensku

Gelnický hrad

Informácie
Pridané: 14.2.2014
Oblasť: Gelnica
Zdroj: www.regionkosice.com
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Pozostatky tejto stredovekej pevnosti sa nachádzajú priamo v západnej časti mesta Gelnica - na vyvýšenom mieste, kam vedie chodník z Krížnej ulice. V súčasnosti tvorí torzo tohto niekedy honosného a dôležitého sídla už len niekoľko zvyškov múrov a rozľahlá trávnatá plocha pripomínajúca park. Názov hradu sa v súčasných písomnostiach uvádza rôzne. Najčastejšie ako Gelnický hrad, ale tiež ako Turzov hrad.

Počiatky výstavby hradu sa viažu k vláde uhorského kráľa Ondreja II. do roku 1234. V prvej etape výstavby mal hrad jednoduchý oválny tvar. Poslúžil však svojmu účelu, pretože v čase tatárskych vpádov sa stal nedobytným. Počas nepokojov za vlády Ladislava IV. ho však v roku 1274 dobyli Rolandovi povstalci. Hrad držali až do roku 1285, kedy ich porazilo kráľovské vojsko. V roku 1343 hrad opäť dobyli Bebekovci z Krásnej Hôrky, ale aj tí nakoniec podľahli kráľovej armáde.
 
Počas vojen Jána Jiskru na území súčasného Slovenska sa Gelnica i s hradom dostala do jeho moci a ovládal ju v rokoch 1147 až 1462. Kráľ Matej Korvín potom v roku 1465 daroval mesto i hrad rodu Zápoľský. Počas vnútorných bojov Uhorska bol hrad zničený. Po porážke Jána Zápoľského (1531) daroval Ferdinand I. Gelnický hrad Alexovi Turzovi (Thurzo). Turzovci hrad rekonštruovali. V roku 1636 vymrel rod Turzovcov po meči, ale hrad ostal nepriamo v ich vlastníctve. Kráľ Ferdinand III. ho zveril grófovi Štefanovi Čákimu (Csáky) a jeho manželke Eve Forgáčovej (Forgách). Práve jej matkou bola Zuzana Turzová, dcéra Alexandra Turzu. Keďže v danom čase prebiehalo povstanie Juraja Rákociho (Rákoczi) proti Štefanovi Čákimu v boji o kniežací stolec, Čákiovcom sa podarilo obsadiť a obývať hrad až v roku 1652. Boje však neutíchali, Gelnica bola obsadená raz jedným, inokedy iným vojskom, až bol hrad úplne zničený.

Údaje o jeho praktickom zániku sa rozchádzajú. Niektoré zdroje udávajú rok 1685, iné zasa 1710. Isté však je, že podľa záznamu z roku 1765 už slúžil iba ako miesto výcviku gelnických husárov a hradné múry sa rozoberali na stavbu mestskej radnice. V roku 1839, keď sa hrad stal majetkom Gelnice, vedenie mesta prikázalo stojace časti múrov zbúrať, pretože neboli pevné a znamenali hrozbu. Stalo sa tak po smrti istého stolárskeho učňa Haasa, ktorého zasypali kamene, keď sa z hradby pokúšal vytiahnuť drevený trám. V danom čase tu ešte stáli štyri bašty.

Počas výkopových prác v roku 1963 bolo okrem štandardných nálezov ako sú kľúče, ostrohy, zbrane atď. objavené aj bohaté podzemie, konkrétne štrnásť podzemných chodieb, resp. pivníc.

Dnes tu návštevníci nájdu zvyšky 130 cm hrubého obvodového múru na južnej strane a torzo viacpodlažnej strážnej veže. Je to miesto s pekným výhľadom na okolité hory a miestni obyvatelia túto lokalitu označujú ako Zámčisko.   

Kontakt:
Turistická informačná kancelária Gelnica
Banícke námestie č.4
056 01 Gelnica
Tel.: +421 (0) 53/ 481 41 27
E-mail: tik-gelnica@gelnica.sk
Web: www.gelnica.sk
 
Foto: Ing. Miroslava Krupová

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás