facebook najkrajšie miesta na slovensku

Rotunda svätého Juraja

Informácie
Pridané: 3.6.2013
Oblasť: Skalica
Zdroj: www.muzeum.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Rotunda svätého Juraja v Skalici je stavba postavená v ranorománskom štýle zrejme už v 11. storočí. Neskôr bola prestavaná v gotickom a barokovom štýle. Rotunda je symbolom Skalice.
 
Je to najstaršia historicko-architektonická pamiatka v meste. Vybudovaná bola ako kostolík na hradisku. Rotunda plnila funkciu vlastníckeho kostolíka s malou plochou na pochovávanie. Je to centrálna kruhová stavba, rozšírená o podkovovitú apsidu, má barokovú kupolu s laternou, jej apsida s konchou zostali v pôvodnej románskej podobe. Na vonkajšej strane apsidy sú stopy po dvoch románskych oknách. Murivo sa skladá z menších pieskovcových kvádrov.Rotunda sv. Juraja pochádzajúca z 13. storočia stojí na hradisku oproti kalvárii. Pomenovanie si zaslúžila vďaka zachovaným nástenným maľbám ilustrujúcim legendy o sv. Jurajovi. Bývalý sklad pušného prachu sa dnes využíva na stálu expozíciu Záhorského múzea.
 
Gotickou prestavbou prešla po roku 1372, kedy sa začalo budovať mestské opevnenie. Rotunda bola nadstavená a začlenená do fortifikačného systému. Horná časť, spojená s opevnením, slúžila ako strážna veža, spodná časť plnila naďalej funkciu kaplnky. Z tohto obdobia sa v interiéri zachovali fragmenty nástenných malieb s motívmi legendy o svätom Jurajovi. Posledné úpravy v barokovom slohu pochádzajú z polovice 17. storočia.

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás