facebook najkrajšie miesta na slovensku

Veľké Hincovo pleso

Informácie
Pridané: 19.5.2013
Oblasť: Vysoké Tatry
Zdroj: sk.wikipedia.org
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Veľké Hincovo pleso je najväčšie a najhlbšie pleso - karové jazero na Slovensku a jeho hladina býva pokrytá ľadom priemerne 270 dní v roku. Má rozlohu 20,08 ha, hĺbku 53,7 m a nachádza sa v nadmorskej výške 1 946 m n. m. Jeho objem je 1 796 000 m3, dĺžka 740 m a šírka 370 m. Leží v Hincovej kotline, ktorá tvorí jeden z najvyšších stupňov Mengusovskej doliny. Na západe sa nad plesom zdvíhajú steny Kôprovského štítu, na severe Čubriny a Veľkého Mengusovského štítu a na východe Východného Mengusovského štítu, Hincovej veže a Mengusovského Volovca. Na juh sa otvára Mengusovská dolina, ktorou sa turisti v období od 16. 6. do 31. 10. dostanú k plesu po modrej značke od Popradského plesa za 1,5 hodiny. Vrátiť sa možno rovnakou cestou alebo pokračovať cez Vyšné Kôprovské sedlo a Hlinskú dolinu do Kôprovskej doliny. Do jazera nevteká žiaden povrchový potok, vyteká však z neho Hincov potok, ktorý po spojení s Krupou vytvára rieku Poprad.

Z kamenistých brehov tohto pôsobivého ľadovcového plesa sa naskytá úžasný pohľad nielen na okolité štíty, ale možný je aj výhľad do Mengusovskej doliny. 

Raritou tohto plesa je, že v ňom žije pstruh potočný - pleso je najvyššie položeným miestom jeho výskytu (hoci nie prirodzeného, pretože tu bol umelo "vysadený") na Slovensku a pravdepodobne i v Európe.

Autor fotografií: Igor Marhevský

Po blízku

Zobraziť viac

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás