facebook najkrajšie miesta na slovensku

Vodný mlyn Kolárovo

Informácie
Pridané: 3.6.2013
Oblasť: Kolárovo
Zdroj: www.regionnitra.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Vodný mlyn sa nachádza v prírodnom areáli na polostrove riek Váhu a Malého Dunaja, približne 500 metrov od centra mesta Kolárovo. K areálu vedie 86 metrov dlhý zastrešený drevený most, ktorý je najdlhším celodreveným mostom v Európe.
 
Na poloostrove sa tiež nachádzajú zvyšky opevnenia Hradu mieru z obdobia tureckých vojen, ktorého zvyšky v podobe zemného valu sú zachované dodnes.  
 
Samotný vodný mlyn je funkčnou replikou pôvodného vodného mlynu z Radvane nad Dunajom a dokumentuje ojedinelú tradíciu vodných mlynov používaných na mletie obilia. Vodné mlyny sa na územie Slovenska dostali z Balkánu, kde sa používali ešte v byzantských časoch. Plávajúce mlyny sa vždy ukotvili v miestach s najsilnejším prúdom, ktorý využívali na pohon mlynských kolies. Vďaka tomu neboli závislé od zmien výšky hladiny rieky. 
 
Súčasťou areálu vodného mlyna je skanzen ľudovej kultúry a tabuľový informačný systém zameraný na ekosystém lužného lesa. V areáli sa konajú rôzne ekologicky zamerané i vzdelávacie projekty určené pre návštevníkov, deti a mládež. 
 
Srdcia detských návštevníkov potešia dve detské ihriská v prednej a zadnej časti areálu, kde sa nachádza aj novozaložená „Farma Vodný mlyn - 133046“ s milými domácimi hospodárskymi zvieratkami. 

Areál je otvorený celoročne.   
 
Kontakt:
Vodný mlyn
Petőfiho rad 23
946 03 Kolárovo
Tel.: 0918 436 881
Web: www.vodnymlyn.sk

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás