facebook najkrajšie miesta na slovensku

Slanický ostrov umenia

Informácie
Pridané: 4.6.2013
Oblasť: Námestovo
Zdroj: www.racibor.eu
krasneslovensko.eu fun page

Popis

V prekrásnej prírodnej scenérii Slanického ostrova umenia uprostred Oravskej priehrady sú lokalizované stále expozície ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie.
 
Z piatich osád, ktoré navždy zmizli pod vodou priehrady v roku 1953 sa ako ostrov zachovalo iba návršie s barokovým kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica. O niekoľko rokov vznikla myšlienka vytvoriť trvalé expozície Oravskej galérie, ktoré boli otvorené v rokoch 1971 - 1973.
 
V obci Slanica, dnes zatopenej vodami Oravskej priehrady, stál v minulosti na kopci kostol. Aj dnes ešte stojí na svojom pôvodnom mieste, len z tým rozdielom, že z kopca sa stal ostrov uprostred Oravskej priehrady. Ostrov tak dostal názov Slanický ostrov umenia. Na ostrov sa dá dostať loďou. Tamojšia galéria ľudového sochárstva z dreva i kameňa je úžasným estetickým zážitkom. Slanický rímskokatolícky Kostol Povýšenia Svätého kríža nachádzajúci sa na ostrove bol postavený v rokoch 1766 - 1769 ako baroková kaplnka. Roku 1843 ho klasicisticky prestavali na dvojvežový kostol s biedermaierovskou fasádou na východnej strane a na strane severnej pristavili „zámočnícku” kaplnku. Kostol bol sakrálne používaný do roku 1952. Jeho barokový interiér je uložený v depozitoch Oravskej galérie. V exteriéri je nainštalovaná expozícia oravského ľudového umenia, plastiky a maľby. V neďalekej hrobke rodiny Klinovskej sa nachádza menšia expozícia histórie zatopených obcí.
 
Expozície sú sprístupnené od 15. mája do 15. septembra. Počas sezóny prepravuje návštevníkov na ostrov loď Oravskej galérie SLANICA a okrem samotnej prehliadky expozícií poskytuje vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere. 

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás