facebook najkrajšie miesta na slovensku

Badínsky prales

Informácie
Pridané: 6.6.2013
Oblasť: Badín
Zdroj: slovakia.travel
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Badínsky prales patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Nachádza sa v katastrálnom území obce Badín v Banskobystrickom kraji na strednom Slovensku. Toto územie je chránené od roku 1913, čím sa radí k najdlhšie zákonom chráneným rezerváciám na Slovensku. Biotop tvorí vzácna, človekom len minimálne dotknutá pralesová jedľová bučina. 

Prales navštívil v roku 2000 princ Charles a to kvôli vzácnym brestom, ktoré tu rastú. Kto sa chce vydať po jeho stopách, môže sa prejsť po náučnom chodníku, ktorý ponúka nevšedný prechod pralesom s podliezaním a prekračovaním množstva spadnutých kmeňov stromov.

Národná prírodná rezervácia Badínsky prales je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len pre odborné exkurzie so sprievodcom z Lesov SR, Odštepný závod Slovenská Ľupča, pracovníkmi Štátnej ochrany prírody SR, Lesníckej fakulty TU vo Zvolene alebo vedecko-výskumných inštitúcií. Pohyb v piatom stupni ochrany mimo turistického, alebo náučného chodníka, je porušením zákona o ochrane prírody a krajiny, čiže ide o priestupok, za ktorý stráž prírody môže udeliť pokutu do výšky 60 €.

Autor fotografií: Ondrej Dobrota

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás