facebook najkrajšie miesta na slovensku

Objekty ľudovej architekrúry Čičmany

Informácie
Pridané: 8.6.2013
Oblasť: Čičmany
Zdroj: www.muzeum.sk
mapa google
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Obec Čičmany je najjužnejšia a zároveň najvyššie položená obec žilinského okresu. Pre domácich i zahraničných návštevníkov je atraktívnou národopisnou lokalitou charakteristickou starobylými krojmi, maľovanými drevenicami a svojráznym folklórnym prejavom.
 
Čičmany sa preslávili nielen svojimi nádhernými krojmi, ale aj zachovalými drevenicami, ktoré sú pomaľované bielymi vzormi. Nachádza sa tu aj sprístupnené národopisné múzeum v Radenovom dome, či útulný barokový kaštieľ, ktorý sa nachádza v strede dediny. Návštevníci si v ňom môžu vychutnať pravú slovenskú kuchyňu, alebo v ňom dokonca aj prenocovať.
 
Architektúra obce Čičmany, najmä jej dolnej časti, pripomína i dnes perníkové domčeky a to hlavne pre geometrickú ornamentálnu výzdobu vonkajších stien domov, ktorá sa začala používať asi pred 200 rokmi. Tieto objekty sú cenným dokladom technickej vyspelosti, majstrovskej zručnosti a estetického cítenia obyvateľov. Kedysi boli vzory úplne jednoduché, maľovali sa vápnom alebo hlineným kalom najmä na rohoch domov, tam, kde sa drevo spájalo. Súčasná výzdoba čičmianskych domov nemá s výzdobou z 19. storočia veľa spoločného. Ornamenty, aké sú na domoch v súčasnosti, sa objavili až po ničivom požiari v roku 1921. Gazdinky väčšinou zdobia domy podľa vzorov, ktoré sú vyšité na miestnych krojoch. Ornamenty premaľujú vždy, keď začínajú blednúť. Väčšinou už nepoužívajú vápno, ale trvácnejšie latexové farby.
 
Obec je zaujimavá aj ľudovým krojom a výšivkami z geometrickou ornamentikou. V obci je národopisná expozícia, kaštieľ a kostol. Obec má vlastný erb, ktorý bol vytvorený po roku 1990 a nemá historický pôvod. Znázorňuje sv. Helenu, ktorej legenda pripisuje nájdenie sv. Kríža a nástrojov Kristovho umučenia na Golgote. Tejto udalosti je zasvätený práve miestny kostol.

Kontakt:
Objekty ľudovej architektúry Čičmany
Čičmany 137 
013 15, pošta Rajecká Lesná
Tel.: +421 41 500 15 11
Mob.: +421 918 18 76 83
E-mail: muzeum@pmza.sk; sekretariat@pmza.sk
Web: www.pmza.sk

Autori fotografií: www.pamiatkyslovenska.wordpress.com (1.); www.wikipedia.org (2.); www.vagabond.sk

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás