facebook najkrajšie miesta na slovensku

Hrad Beckov

Informácie
Pridané: 8.6.2013
Oblasť: Beckov
Zdroj: www.hrad-beckov.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Beckovský hrad je rekonštruovaná zrúcanina hradu na strmom, 70 metrov vysokom brale nad mestečkom Beckov. Z diaľky je dobre viditeľná jeho silueta. Je jedným zo strážnych považských hradov a spomína sa už na prelome 12. a 13. storočia v Anonymovej kronike, pričom existenciu potvrdil aj archeologický výskum. Z hradu je nádherný výhľad na Považské podolie, svahy Bielych a Malých Karpát a na Považský Inovec.
 
Archeologické nálezy preukazujú existenciu ľudských osídlení v oblasti Beckova už od polovice staršej doby kamennej. Beckovské bralo sa pre jeho strategickú polohu pri severo-južnej obchodnej ceste a pri brode cez rieku Váh stalo stanovišťom hliadok a počas Veľkej Moravy  (9. - 10. storočie n. l.) bolo na ňom vybudované valové zemné opevnenie s drevenou palisádou na korune valu.
 
Vďaka svojmu kultúrno-historickému bohatstvu bol hrad Beckov v roku 1970 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku.

V súčasnosti je areál hradu prístupný aj pre verejnosť. V posledných rokoch prebiehali na hrade rozsiahle rekonštrukcie, ktoré zachránili budovy horného hradu. Zrekonštruované boli aj stiborovské paláce, kaplnka a vstupná brána.
 
Hrad je aj vďaka výhodnej polohe vyhľadávanou turistickou atrakciou a často sa tu konajú rôzne podujatia. Pri jeho prehliadke si môžete vybrať sprievodcu.

Prístup na hrad je veľmi jednoduchý, priamo z obce tam vedie nenáročná cestička. 

Foto: www.pamiatkyslovenska.wordpress.com

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás