facebook najkrajšie miesta na slovensku

Tomášovský výhľad

Informácie
Pridané: 13.6.2013
Oblasť: Spišské Tomášovce
 
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Tomášovský výhľad predstavuje najnavštevovanejšiu vyhliadku v rámci Národného parku Slovenský raj. Každoročne sa tak stáva vyhľadávaným turistickým cieľom nielen slovenských, ale aj zahraničných návštevníkov. Vznikol postupným tvarovaním povrchu a výrazne ho sformovala najmä erózna činnosť rieky Hornád. Vo vrchnej časti je tvorený drobnozrnitými vápencovými zlepencami, v spodnej časti ho tvoria svetlosivé vápence.

Skalná stena je viac ako 200 m dlhá a v SZ časti dosahuje výšku 25 - 32 m. Stena tohto masívu je takmer kolmá a v hornej časti prechádza až do previsov. Nachádza sa tu cvičný lezecký terén - je to jediné vyhradené miesto pre skalolezcov v Slovenskom raji. 

Skalná stena Tomášovského výhľadu ponúka nielen výhľad na rozsiahly komplex lesov Slovenského raja, na dolinu Bieleho potoka či Prielom Hornádu, ale pri dobrej viditeľnosti aj na Vysoké Tatry. 

Turisti sa na tento skalný previs vo výške 680 m n. m. dostanú najrýchlejšie z Čingova (stredisko Džurkovec - cca 50 min.) a zo Spišských Tomášoviec.

Autori fotografií: Michaela Patzová

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás