facebook najkrajšie miesta na slovensku

Chočské vrchy

Informácie
Pridané: 19.6.2013
Oblasť: Vyšný Kubín
Zdroj: www.chocskevrchy.sk
mapa google
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Chočské vrchy patria do sústavy Vnútorných Západných Karpát, do Fatransko-tatranskej oblasti a rozkladajú sa na území Liptova a Oravy. Pohorie ohraničuje na severe Oravská vrchovina a Podtatranská brázda, na východe Západné Tatry, na juhu Liptovská kotlina a na západe Šípska Fatra, podcelok Veľkej Fatry. Charakteristickým znakom pohoria je asymetrická stavba. Pohorie je vyše 24 km dlhé, ale len 4 km široké, maximálna šírka je 8 km. Najvyšší vrch Veľký Choč (1611 m) je známy výhľadový bod Slovenska (viď obr.).
 
Pohorie netvorí súvislý hrebeň, ale je rozdelené hlbokými dolinami. Z tohto dôvodu sa v ňom nedá podniknúť klasická hrebeňovka a turistika v tejto oblasti sa výrazne liší od turistiky v okolitých pohoriach. Morfologicky sa pohorie delí na 3 podcelky: Prosečné, Sielnické vrchy a Choč. Prosečné je najvýchodnejšia časť Chočských vrchov.
 
Chočské vrchy ponúkajú bohaté možnosti na turistiku, skrývajú nádherné doliny, vysoké skalné steny, veže neobvyklých tvarov a v neposlednom rade zaujímavú horskú faunu a flóru.

Autor fotografie: Dušan Karaska

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás