facebook najkrajšie miesta na slovensku

Hrad Uhrovec

Informácie
Pridané: 21.6.2013
Oblasť: Uhrovské Podhradie
Zdroj: www.uhrovec.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Zrúcaniny hradu sa vypínajú vo výške 591 metrov nad morom, na bočnom hrebeni Nitrických vrchov, neďaleko obce Uhrovské Podhradie v ťažšie dostupnom teréne. Neskororománsky hrad vznikol pravdepodobne medzi rokmi 1251 až 1293. Možno predpokladať, že na stavebnom vývoji hradu sa podieľal Matúš Čák, ktorý ho v roku 1295 prevzal od Petra, syna Bašu. 

V roku 1389 daroval hrad a rozľahlé majetky cisár Žigmund Ctiborovi zo Ctiboríc, najbohatšiemu magnátovi západného Slovenska, ktorý hrad rozšíril. Najstaršie hradné stavby sa sústredili okolo trojuholníkového nádvoria na vybiehajúcom skalnom ostrohu. Nádvorie bolo sprístupnené bránou, ktorú chránila veža. K mohutnému románskemu palácu, ktorý dominoval priestoru, pristavili hradnú kaplnku a vysunuli ju na okraj strmého brala. Opevnenie, ako aj základnú románsku dispozíciu nezotrel ani ďalší čulý stavebný ruch v nasledovných storočiach.

V 14. storočí postavil Ctibor na severozápadnej strane nádvoria nový gotický palác. Ďalší majitelia Zayovci posilnili v 16. storočí dolné nádvorie dvojicou okrúhlych náročných bášt, čím ho premenili na predhradie, ktoré sa stalo ťažiskom obrany. Nachádzali sa tu aj hospodárske budovy hradu. Sem ústil aj prístupový most na pilieroch, vedúci nad terénnou priehlbňou, využitou na obranu.

Dnes sa o záchranu zrúcanín hradu zaujíma Nadácia pre záchranu kultúrneho dedičstva pod vedením predstaviteľa nadácie Petra Horanského vzhľadom aj na to, že v roku 2004 padla časť eróziou narušeného muriva, ktorá zmenila päťpodlažný vežovitý objekt predbránia.

Autor fotografie: Martin Hoško

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás