facebook najkrajšie miesta na slovensku

Dóm svätej Alžbety

Informácie
Pridané: 23.6.2013
Oblasť: Košice - Staré Mesto
Zdroj: sk.wikipedia.org
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Dóm svätej Alžbety je najväčší kostol na Slovensku s plochou 1 200 m² a kapacitou vyše 5 000 ľudí, a zároveň najvýchodnejšia gotická katedrála v Európe. Nachádza sa v strede Hlavnej ulice v Košiciach, pričom ju formuje do tvaru šošovky. Je hlavným chrámom Košickej rímskokatolíckej arcidiecézy a farským kostolom Farnosti svätej Alžbety v Košiciach. Vonkajšia dĺžka dómu je 60 m, šírka 36 m, výška severnej veže 59 m, hlavnej lode 24 m a bočných lodí 12 m. 
 
Košická gotická katedrála sa začala stavať na konci 14. storočia a ukončenie výstavby sa datuje do roku 1508. Má svätyňu s päťdielnym uzáverom, dve veže, poschodovú sakristiu na severnej strane a dve kaplnky a predsieň na južnej strane. Jedinečná je vnútorná dispozícia chrámu, kde hlavnú loď a štyri bočné lode kríži v polovici ich dĺžky jedna priečna loď rovnakej výšky a šírky ako hlavná loď, s ktorou vytvára grécky kríž. Tým v strede katedrály vzniká objemný centrálny priestor a v exteriéri tri rovnocenné štíty s bohato dekorovanými portálmi, ktoré patria k vrcholom stredovekého kamenárskeho umenia v strednej Európe. Komplex Dómu a priľahlých stavieb Kaplnky svätého Michala a Urbanovej veže bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.
 
Sprievodcovská služba je v dóme každý deň okrem nedele, kedy sa v ňom konajú bohoslužby. Katedrála ukrýva vzácny interiér. Zvláštnu pozornosť si zasluhuje hlavný oltár sv. Alžbety so 48 obrazmi, zavesená plastika Immaculaty a neskorogotický krídlový oltár Navštívenia Panny Márie. Pod severnou loďou Dómu bola vybudovaná krypta, do ktorej v roku 1906 preniesli z Turecka pozostatky Františka Rákocziho II. a jeho druhov. Za povšimnutie stojí aj ojedinelé gotické združené schodisko, vedúce na emporu (priestor pre kostolný zbor a organ) nad južnou predsieňou, jedno z piatich v Európe. 

Jeden z najväčších cestovateľských portálov www.tripadvisor.com udelil Dómu sv. Alžbety v Košiciach “Certificate of Excellence 2014“. Ten získava iba 10% najlepšie hodnotených miest na celom svete. Toto ocenenie získal aj tento gotický skvost na základe mimoriadne pozitívnych hodnotení turistov, ktorí túto pamiatku v metropole východného Slovenska navštívili. Z celkového hodnotenia 5 bodov mu udelili v priemere 4,5 bodu.

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás