facebook najkrajšie miesta na slovensku

Hrad Liptovský Hrádok

Informácie
Pridané: 11.7.2013
Oblasť: Liptovský Hrádok
Zdroj: www.najvtatrach.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Hrádok alebo Nový hrad je zrúcanina vodného hradu, jedinečného na území Slovenska. Nachádza sa na malej vápencovej skale pri rieke Belá, v severnej časti mesta Liptovský Hrádok. Prvá písomná zmienka o hrade Wywar pochádza z roku 1341. Stavebne je prepojený s kaštieľom a v súčasnosti rekonštruovaná pamiatka je v súkromnom vlastníctve.
 
Gotický kamenný hrad dal na hornom Liptove postaviť vtedajší zvolenský župan Donč po roku 1314. Skala, na ktorej hrad stojí bola obkolesená vodnou priekopou a jeho úlohou bolo strážiť dôležitú križovatku ciest Spišskej cesty a cesty Magna via, tzv. Jantárovej cesty. Pôvodne kráľovský hrad dal v roku 1399 kráľ Žigmund do správy M. Gorjanskému, no už v roku 1433 ho obsadili Husiti, po nich Jiskrovci a odvtedy už často menil majiteľov.
 
Hrad tvorila dvojica protiľahlých veží a medzi nimi gotický pozdĺžny palác. Okolo tohto jadra bol múr a celok chránila priekopa naplnaná z riečky Belá. Dispozícia dvojvežového jadra s ústredným palácom bola u nás rozšírená najmä v 14. storočí. V roku 1601-1603 postavený okolo hradu renesančný kaštieľ a ďaľšie časti zabezpečujúce chod panstva. Vývoj panstva zabrzdil v roku 1803 veľký požiar na hradnom panstve. Hrad v roku 1803 vyhorel a obnovili sa už len kaštieľ. Horný hrad v roku 1930 čiastočne zabezpečili pred rozpadom. V súčasnosti prebieha rekonštrukcia kaštieľa a zakonzervovanie niektorých častí hradu. Zrekonštruované časti kaštieĺa služia ako Hotel - Grand Castle. K dispozícii je štýlové ubytovanie, bar s reštauráciou, wellnes, fitness a aj priestory pre konferencie a rôzne spoločenské udalosti.

Foto: commons.wikimedia.org

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás