facebook najkrajšie miesta na slovensku

Klokočovské skálie

Informácie
Pridané: 16.7.2013
Oblasť: Klokočov
Zdroj: kysuckezaujimavosti.webnode.sk
mapa google
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Prírodná rezervácia Klokočovské skálie (od roku 1984) sa nachádza v osade Hlavice (medzi osadami Ostružie a Zajacovia). Celková výmera chránenej oblasti Klokočovského skália je 6,12 ha. Je to skalný morfologický útvar pieskovcov a zlepencov ako ojedinelého javu pre flyšové územie Kysúc, predstavovaný pieskovcovo-zlepencovou skalnou hranou dlhou 300 m pri relatívnej výške 15-25 m. Nachádzajú sa tu zaujímavé guľovité pieskovcové útvary. Vyskytujú sa tu niektoré vzácne druhy rastlín a živočíchov.

Morfologická ojedinelosť objektu ešte zvýrazňuje primárny výskyt zlepencov s výraznou guľovitou odlučnosťou. Typicky je vyvinutý v severozápadnej časti objektu. Popri geologickom význame je v tejto oblasti predmetom ochrany aj bohaté nálezisko chránenej rastliny rebrovky rôznolistej, ktorá sa vďaka svojmu významu a dekoratívnosti dostala i do symbolu CHKO Kysuce, ale aj výskyt ďalších zriedkavých a ohrozených rastlín a živočíchov - napr. orličník obyčajný, veronika lekárska, plavúň obyčajný, nátržník vzpriamený, bielomach sivý, ostrica bledá, psica tuhá a jastrabník vláskatý.

Prístup k lokalite je po modro značkovanom turistickom chodníku, ktorý sa začína pri hlavnej ceste. Po pomerne strmom a veľmi krátkom stúpaní sa dá ku Klokočovskému skáliu dostať za necelých 10 - 15 minút.

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás