facebook najkrajšie miesta na slovensku

Liptovská Mara

Informácie
Pridané: 31.8.2013
Oblasť: Liptovský Mikuláš
Zdroj: www.liptovskamara.sk
mapa google
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Vodné dielo Liptovská Mara, budované v rokoch 1965-1975, významne zmenilo krajinný ráz stredného Liptova. Priehrada je pomenovaná podľa zaniknutej obce Liptovská Mara, ktorá bola spolu s ďalšími obcami - Černice, Demčín, Parížovce, Sokolče, (Stará) Liptovská Sielnica, Paludza, Vrbie, Nižné a Vyšné Dechtáre, Ráztoky, zaplavená pri stavbe nádrže. Z obce sa zachoval iba gotický kostolík, ktorý sa nachádza v lokalite Havránok.

Celkovým objemom 360,5 mil. m3 (320,5 mil. m3 úžitkového, 14,5 mil. m3 ochranného) je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. Pri vzdutí na kótu 566 m n. m. zaplavuje územie s plochou takmer 27 km2. Právom jej patrí prívlastok Liptovské alebo Slovenské more. Voda do Liptovskej Mary priteká predovšetkým z rieky Váh. Je obkolesená Chočskými vrchmi, Západnými a Nízkymi Tatrami.

Liptovská Mara je ideálnym miestom oddychu i zábavy. Ponúka možnosť rybolovu, vyhliadkovú plavbu ľodou MÁRIA. Loď sa plaví na trase Liptovský Trnovec - kostol Liptovská Mara - Salaš Dechtáre a späť, pričom plavba trvá približne 1 hodinu. Priehrada bezpochyby zvýšila turistickú atraktivitu Liptova. Stala sa strediskom letnej turistiky, vodných športov, jachtingu, cykloturistiky a športového rybárstva. 

Súčasne s výstavbou vodného diela Liptovská Mara sa uvažovalo aj s rekreačným využitím jazera a jeho okolia. Na severnom brehu v bezprostrednej blízkosti vodnej hladiny vznikol autocamping Liptovský Trnovec a verejná pláž so zázemím (sociálne zariadenia, sprchy, bufety, športoviská). Tento autocamping bol dlho jedinou možnosťou ubytovania pri Liptovskej Mare, a to i vďaka stavebnej uzávere v jej okolí.

Autori fotografií: www.chataaneta.sk (1.); www.ubytovaniedemanova.sk (2.); Erika Hvaťová (3.)

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás