facebook najkrajšie miesta na slovensku

Kaštieľ a park v Hodkovciach

Informácie
Pridané: 3.9.2013
Oblasť: Hodkovce
 
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Kaštieľ a park ležia v južnej časti obce Hodkovce, asi 0,5 km severovýchodne od NPR Dreveník. Je umiestnený v peknom prostredí travertínových útvarov s výhľadom na Spišský hrad, ku ktorému z neho vedie aj turistický chodník. 

Pôdorys parku je úzko obdĺžnikovitý až klinovitý s postupným zužovaním od západu na východ. Chodníková sieť je tvorená okružným chodníkom, ďalšie chodníky sú vedené od jednotlivých vstupných brán zo severu, priečne a priamočiaro cez park a sú upravené mäkkou povrchovou úpravou - sypané kamennou drvinou. 

Najstaršie stromy v parku dosahujú priemery kmeňov 0,6 - 0,9 m, medzi ktoré patrí buk lesný, jaseň štíhly a lipa veľkolistá. Ostatný porast je mladšieho charakteru s priemermi kmeňov 0,2 - 0,4 m, kde patrí javor mliečny, buk lesný, dub letný, lipa malolistá, smrekovec opadavý, brest, hrab obyčajný a borovica lesná. Vo voľnej prírodno-krajinárskej časti parku umiestnenej východne od kaštieľa rastú dreviny s priemermi kmeňov 0,3 - 0,8 m, konkrétne pagaštan konský, brest, javor mliečny, javor horský, jaseň štíhly, lipa malolistá, borovica lesná, buk lesný a smreky pichľavé.  

Súčasťou parku je aj ovocný sad. Ide o park so zachovanými pamiatkovými hodnotami - chodníky, vodný systém s jazierkami, drobná parková architektúra a dendrologická skladba. Časť parku západne od kaštieľa bola v rámci cyklickej obnovy zrekonštruovaná. 

Park v Hodkovciach, kaplnka rodinný cintorín Csákyovcov a zvyšky drobných romantických architektúr sú pre verejnosť prístupné každý deň od 09:00 do 16:00 hodiny. Kaštieľ je otvorený v rámci sociálneho turizmu, bývajú tu klienti s mentálnym postihnutím a spolu so zamestnancami kaštieľa udržiavajú a zveľaďujú celý areál.

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás