facebook najkrajšie miesta na slovensku

Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí

Informácie
Pridané: 8.9.2013
Oblasť: Krásnohorské Podhradie
 
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Mauzóleum v Krásnohorskom Podhradí je rodinná hrobka, ktorú dal postaviť Dionýz Andrássy pre svoju manželku Františku Hablawtzovú v roku 1903 - 1904. Andrássyovci pochádzali zo Sedmohradska a patrili medzi najbohatšie feudálne rodiny XIX. storočia v Uhorsku. Začiatkom XVIII. storočia došlo k rozdeleniu rodu na dve vetvy: staršiu betliarsku a mladšiu monockú (alebo tiež dlholúcku). Posledným mužským potomkom monockej vetvy bol gróf Dionýz Andrássy (1835 - 1913). V roku 1866 sa oženil sa oženil s Františkou Hablawtzovou, pochádzajúcou z meštianskej rodiny. Sobášom s neurodzenou Viedenčankou tak porušil dávne šľachtické tradície, čo bolo dôvodom vydedenia z rodu. Po uzavretí tohto nerovného manželstva žili 36 rokov vo Viedni a v Mníchove.

Rodinná hrobka Andrássyovcov je na hrade Krásna Hôrka, ale Dionýz dal postaviť objekt Mauzólea osobitne pre svoju maželku, ktorá zomrela 26. októbra 1902 v Mníchove. O dva roky v roku 1904  boli jej telesné pozostatky prevezené do Mauzólea. Dionýz zomrel v roku 1913 a podľa jeho vlastného želania bol pochovaný vedľa svojej milovanej manželky do rovnakého sarkofágu aj napriek tomu, že stavbu dal pôvodne postavi len pre Františku.

Mauzóleum predstavuje významnú secesnú stavbu mníchovského štýlu. Má oktogonálny pôdorys a v podstate je to štvorec 12 x 12 m so skosenými hranami. S jeho stavbou sa začalo 22. marca 1903 a dokončené bolo 28. septembra 1904. Architektonický návrh k stavbe vyhotovil mníchovský staviteľ Richard Berndl a stavbu realizoval Eduard Schmucker. Sochárske práce sú dielom Maxa Fricka. Autorom mozaikovej výzdoby bol Karol Throll a zlatnícke práce realizoval Adolf Mayerhofer. Na stavbe sa podieľali mnohí ďalší európski umelci, stavitelia i domáci remeselníci.

Vonkajší vzhľad stavby je skromný a jednoduchý, vnútro je naopak prepychovo zdobené.

Mauzóleum ako stavba je osadená v parku o rozlohe 4,5 ha. Park, ktorý architekt rozdelil na vonkajší a vnútorný je vybudovaný podľa vzoru francúzskych okrasných záhrad. 

Autori fotografií: Michaela Patzová

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás