facebook najkrajšie miesta na slovensku

Včelársky skanzen

Informácie
Pridané: 10.9.2013
Oblasť: Kráľová pri Senci
Zdroj: cestovanie.aktuality.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Najväčší včelársky skanzen v strednej Európe sa nachádza cca 2 km od hlavnej cesty zo Senca do Sládkovičova. Dozviete sa v ňom o včelárení v minulosti i súčasnosti, aj o získavaní včelích produktov. Viac ako tristo exponátov je umiestnených v tichom prostredí anglického parku, po ktorom vás prevedie lektor. 
 
Pri vstupe do múzea návštevníkov určite zaujmú včelie úle rôznych tvarov napr. kostola, domčekov a nájde sa tu i medveď či ľudské postavy. Ak budete pozorne sledovať pohyb včiel v úľoch, možno sa vám pošťastí vidieť cez sklo aj včeliu kráľovnú, ktorú rozoznáte ľahko podľa veľkosti. Včelárska paseka je aj zdrojom zaujímavých informácií o živote včiel a výrobe medu.
 
Niektoré z vystavených úľov sa používali už v 17. storočí a debničkové úle rôznych typov boli vyrobené v 18. storočí. V budove veľkého včelína sú umiestnené medomety, lisy na medzistienky, včelárske pomôcky a potreby z rozličných období vývoja slovenského včelárstva. Na paseke je možnosť zakúpenia včelích produktov, ubytovania, stravovania, konania spoločenských akcií. 
 
K areálu Včelárskej paseky okrem včelína patrí 10 ha záhrada s pokusnou stanicou a medonosnými rastlinami. Drevorezbárske práce na objektoch, ozdobné štíty, umelecky vyrezávaný štátny znak so včelárskym košom v rozkvitnutej lipovej a jabloňovej haluzi vyhotovil Štefan Hagara. 15. augusta 1932 bola Včelárska paseka slávnostne odovzdaná Krajinskému ústrediu včelárskych spolkov na Slovensku.
 
Vo veľkom murovanom včelíne je múzeum včelárskych pomôcok a zariadení. Niekoľkoročné budovanie včelárskeho skanzenu začalo v roku 1961 a od roku 1975 je skanzen sprístupnený aj verejnosti.

Autor fotografií: www.muzeum.sk

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás