facebook najkrajšie miesta na slovensku

Šarišský hrad

Informácie
Pridané: 15.5.2013
Oblasť: Veľký Šariš
Zdroj: www.ziveslovensko.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 4,5 ha. Je postavený na Šarišskom vrchu - kužeľovitom andezitovom 570 m vysokom kopci nad mestečkom Veľký Šariš. Poloha kopca v údolí rieky Torysy je predurčená na trvalé osídlenie. Archeologický prieskum dokázal osídlenie hradného vrchu už v neolite, v neskorej dobe kamennej a v mladšej dobe bronzovej (13. - 11. stor. pred Kr.). 

Opevnenie hradu je zachovalé, vrátane bášt. Celá plocha hradu je zarastená divorastúcimi krovinami. Centrálna veža - donjon - umožňuje veľmi dobrý výhľad na okolie - od Vysokých Tatier, cez Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Dobre sú viditeľné aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov - Kapušianskeho a Kamenického.

V dnešnej dobe je hrad vyhľadávaným miestom prechádzok obyvateľov Prešova a okolia. Na hrad vedie spevnená asfaltová cesta a je možné sa tam dostať aj bicyklom. Prístupová cesta slúži aj ako náučný chodník. Celý hradný vrch je Národnou prírodnou rezerváciou. 

Foto: Michaela Patzová, Simona Geľatková

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás