facebook najkrajšie miesta na slovensku

Skanzen v Starej Ľubovni

Informácie
Pridané: 15.9.2013
Oblasť: Stará Ľubovňa
Zdroj: www.staralubovna.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Ľubovniansky skanzen ako múzeum ľudovej architektúry pod hradom približuje návštevníkom život na dedine v minulosti. Patrí k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. Areál tohto múzea v prírode je situovaný priamo pod Ľubovnianskym hradom.
 
Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi. Neoddeliteľnú súčasť interiéru tvorí barokovo-klasicistický ikonostas. Kostol patrí k významným pamiatkam drevenej sakrálnej architektúry na východnom Slovensku.
 
Z ďalších objektov sú v expozícii najpočetnejšie zastúpené zrubové obytné domy postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia z Veľkého Lipníka, Litmanovej, Veľkej Lesnej, Údola, Jakubian, Kremnej, Kamienky a Jarabiny. Okrem tradičných hospodárskych objektov, ktoré sú súčasťou usadlostí (maštaľ, stodola, sýpka) sú tu postavené aj sezónne poľné obydlia, charakteristické pre región Spiša.
 
Súčasťou expozície sú aj technické stavby, ktoré prezentuje zrubová kováčska vyhňa z druhej polovice 19. storočia z Torysy, mlyn s valcovou stolicou z Malého Sulína a dielňa stolára z Piľhovčíka.  

Pri tvorbe expozície ľudového bývania v jednotlivých obytných domoch sa rešpektoval princíp tradičného bývania, ktorý sa v tejto oblasti zachoval až do polovice 20. storočia.

Počas letnej turistickej sezóny sa v prírodnom amfiteátri, ktorý je taktiež súčasťou skanzenu, organizujú vystúpenia rôznych folklórnych skupín a súborov. Prehliadka skanzenu trvá 45 minút.   

Autori fotografií: Michaela Patzová, Michal Petráš

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás