facebook najkrajšie miesta na slovensku

Katakomby v Žiline

Informácie
Pridané: 24.9.2013
Oblasť: Žilina
Zdroj: zilina.sme.sk
mapa google
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Kedysi v nich pochovávali ľudí, neskôr uskladňovali potraviny, za vojny zachránili židovské deti a dnes ich môžu navštíviť turisti. Pivnice pod Mariánskym námestím v Žiline vyrážajú dych svojou veľkosťou a tajomnosťou.

Pôvodné meštianske pivnice pod meštiackymi domami pochádzajú z 15. storočia. Nad nimi sa nachádza Kostol Obrátenia sv. Pavla Apoštola postavený jezuitmi, ktorí sem prišli ako rekatolizačná misia v 17. storočí.

Gotické pivnice prekvapujú svojou rozlohou a rozvetvenosťou. Pôvodné chodby sú temné a vlhké, zatuchnutý vzduch miestami presvecuje svetlo z vetrákov. Niektoré bočné chodbičky sú zasypané a nikto nevie, čo je za nimi. Steny pivníc boli z kameňa a dosiek, drevo však pri požiaroch zhorelo.

Už dvadsať rokov sa stará o kláštor a kostol mužská katolícka rehoľa - Rád menších bratov kapucínov. Na sprístupnení pivníc verejnosti sa s rádom dohodla Turistická informačná kancelária. Prehliadky katakomb sú buď s osvetlením, za svetla sviečok alebo iba s čelovými svietidlami. 

S katakombami je spojená aj legenda. „Na Mariánskom námestí žila vedma Agáta, v meste sa jej mnohí báli, lebo veštila a často povedala pravdu. V čase trhov bolo zlé počasie a nikto ju nechcel prichýliť, iba bratia jezuiti. Umiestnili ju práve do tejto podzemnej miestnosti. Práve vtedy vypukol veľký požiar a zhoreli všetky domy na Mariánskom námestí, zachoval sa len kostol a kláštor. Agáte teda pripísali rôzne čary."

Autor fotografií: Ladislav Kavecký (2., 3.)

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás