facebook najkrajšie miesta na slovensku

Kláštorisko - Slovenský raj

Informácie
Pridané: 21.10.2013
Oblasť: Letanovce
Zdroj: www.slovensky-raj.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Kláštorisko predstavuje jediné turistické centrum nachádzajúce sa vo vnútri Národného parku Slovenský raj. Je to rozsiahla planina v hrebeni spájajúcom Čertovu sihoť s planinou Glac.

Kláštorisko je popri Čingove a Podlesku ďalšie známe stredisko na severe Slovenského raja, ktoré je považované za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska. Na Kláštorisko vedie množstvo turistických chodníkov z Podlesku cez rokliny Suchá Belá, Kyseľ, Prielom Hornádu, z Čingova, ale dá sa naň dostať prakticky z každej časti Slovenského raja. Je tu vybudované turistické centrum s reštauráciou, chatami a penziónom. 

Z histórie Spiša je Kláštorisko známe ako Lapis refugii - Skala útočištia. V roku 1241 našli obyvatelia okolitých obcí v priestore Kláštoriska útočisko pred Tatármi. Kláštorisko, z troch strán chránené tiesňavami a hlbokými dolinami, bolo prakticky nedobytné. Na mieste záchrany okolo roku 1305 vybudovali kláštor pre rehoľu kartuziánov. V 15. storočí ho obsadili husiti, neskôr bratríci. V roku 1543 dala Spišská župa objekt zbúrať, aby neslúžil ako útočisko zbojníkom. Dnes sú tu iba ruiny so zvyškami muriva, ktoré sa postupne rekonštruujú a celá poľana dostala názov Kláštorisko.

Nadmorská výška: 820 m n. m.
Priemerná ročná teplota: 4,7 °C
Teplota nad 15 °C: 50 dní
Priemerný slnečný svit: 1592 hod.
Priemerná výška snehu: 15,6 cm
Priemerné ročné zrážky: 627 mm

Autori fotografií: Michaela P., Daniel G.

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás