facebook najkrajšie miesta na slovensku

Púchov

Informácie
Pridané: 10.12.2013
Oblasť: Púchov
Zdroj: www.slovakia.travel
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Mesto Púchov s cca 18 660 obyvateľmi leží v malebnej kotline stredného toku rieky Váh, na rozhraní Bielych Karpát, Javorníkov a Strážovských vrchov. 

Okolie mesta oplýva bohatými archeologickými nálezmi pravekej histórie Slovenska. Väčšina z nich patrí k nositeľom púchovskej kultúry, ktorá dostala meno po tomto meste. Pojem "púchovská kultúra" reprezentuje osídlenie hornatých častí Slovenska v období piatich storočí na prelome letopočtov. Okrem tradičných remesiel ako súkenníctvo, hrnčiarstvo a kníhtlač, preslávila Púchov aj jediná výrobňa modrotlače na Slovensku, ktorou bol zdobený púchovský ľudový kroj.

Z historických pamiatok je zachovaný Župný dom, sídlo múzea Púchovskej kultúry a nachádzajú sa tu obradné a reprezentačné priestory mesta. Najvýznamnejšími kultúrnymi pamiatkami v meste sú kostoly - dva rímsko - katolícke a jeden evanjelický.
 
Na mieste dnes už neexistujúcej Marczibányiho záhrady vyrástla oddychová plocha s rovnomenným názvom, ktorá pripomína časy zlikvidovanej púchovskej histórie. V roku 2006 bola vybudovaná pešia zóna so zaujímavou chodníkovou fontánou. Púchov sa právom hrdí aj kvalitným športovým areálom. Patria k nemu dve športové haly, futbalový štadión, krytá i otvorená plaváreň a tenisové kurty.
 
Medzi najnavštevovanejšie akcie mesta patria Folklórny Púchov (jún), Púchovský jarmok (3. sobota v septembri) a Mikulášsky jarmok (1. sobota v decembri).
 
Toto mesto na strednom Považí sa právom pýši titulom najkrajšie slovenské mesto roku 2013. Vyplýva to z výsledkov ankety celoslovenského informačného portálu Slovakregion. Zaregistrovaní užívatelia mali možnosť hlasovať v ankete od 1. apríla do 2. novembra. V súťaži o najkrajšie mesto zvíťazil Púchov v konkurencii ďalších 137 slovenských miest so ziskom 37 212 hlasov pred Bardejovom (36 825 hlasov) a Turčianskymi Teplicami (19 650 hlasov). Viac o výsledkoch ankety sa dočítate tu

Autori fotografií: www.slovakia.travel (1.); www.puchov.sk (2.,3.)
 

Fotogaléria

Púchov, Zdroj: puchov.sk

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás