facebook najkrajšie miesta na slovensku

Drevený artikulárny kostol Hronsek

Informácie
Pridané: 15.5.2013
Oblasť: Hronsek
Zdroj: www.drevenykostolik.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Drevený artikulárny kostol v Hronseku patrí do 2. skupiny drevených kostolov - medzi evanjelické artikulárne kostoly. Vybudovali ho v zmysle uznesenia Šopronského snemu z roku 1681 na základe 25. a 26. článku, ktorým sa povoľovalo protestantom postaviť dva artikulárne kostoly v každej stolici a to vždy na zle prístupných miestach. Zaujímavosťou je, že musel byť postavený celý z dreva, bez použitia jediného železného klinca, musel byť postavený za jeden rok, bez hlavného vchodu do dediny, bez veže. Kostolík v Hronseku bol spádovým kostolom pre celú severnú časť Zvolenskej stolice. Kostol má pôdorys gréckeho kríža. Je 23 m dlhý, 18 m široký a 8 m vysoký.
 
Interiér chrámu pôsobí majestátnym dojmom, ktorý umocňuje dômyselne usporiadaný priestor pozostávajúci z centrálnej časti a bočných mohutných krídel s valenými klenbami. Kostol dodnes plne slúži svojmu účelu. Dnes sa v priestoroch kostola vykonávajú cirkevné krsty, sobáše, pohreby či konfirmácie. Bohoslužby sa konajú každú nedeľu, slávia sa tu i Vianoce, Veľká Noc či iné cirkevné sviatky. Drevený artikulárny kostol v Hronseku je v súčasnosti vyhľadávanou turistickou atrakciou.
 
Kostol každoročne navštívia tisíce slovenských i zahraničných turistov. V júli 2008 bol drevený artikulárny kostol a zvonica v Hronseku zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás