facebook najkrajšie miesta na slovensku

Osturňa

Informácie
Pridané: 20.3.2014
Oblasť: Kežmarok
Zdroj: dromedar.topky.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Pamiatková rezervácia ľudovej architektúry Osturňa predstavuje rozsiahlu podhorskú obec s typickými goralskými domčekmi a je situovaná priamo uprostred malebnej horskej prírody oblasti Zamaguria, v okrese Kežmarok.
 
Obec je dlhá sedem kilometrov a je najväčšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. Svojskou atmosférou drevených stavieb sa zaraďuje k slovenským drevenicovým pamiatkovým rezerváciám - tzv. živým skanzenom, ako sú napr. Čičmany, Vlkolínec a Podbiel. Táto pamiatková rezervácia teda nie je umelo vytvorená, ale je živým skanzenom nášho Slovenska a skvostom Zamaguria.
 
V rázovitej goralskej obci sa zachovalo viacero pôvodných stavieb - goralských usadlostí. Celkovo sa tu nachádza 157 pamiatkovo chránených objektov a jej obyvatelia dodnes nosia typický goralský odev.
 
Zástavbu obce tvoria jednotlivé od seba nepravidelne vzdialené hospodárske dvory, ležiace na jednej, alebo druhej strane cesty pri potoku. V prednej časti typického dreveného zrubového osturnianskeho dvora je osadený dom so sedlovou strechou krytou šindľom, zadná časť pozostáva zo stodoly s maštaľou. Menšie hospodárske časti dopĺňajú charakteristický uzavretý pôdorys dvora po stranách. Keďže pôdorys rezervácie je tvarovaný podľa potoka, v reťazovitej zástavbe sa nachádza mnoho tradičných drevených domov s uzavretými dvormi.
 
Originalita miestnej architektúry je daná aj tým, že rámy okien, nárožné konce brvien i škárovanie medzi brvnami sú maľované.
 
V Osturni sa nachádzajú aj tri prírodné jazierka a samotná poloha obce ponúka čarokrásny pohľad na Spišskú Maguru a Belianske Tatry.
 
Osturňa bola vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry v roku 1979 odkedy zachováva dedičstvo našich predkov pre ďalšie generácie.

Kontakt:
Obecný úrad
Osturňa 153
059 79 Osturňa
Tel.: 052/489 41 28
E-mail: obecosturna@neton.sk
Web: www.obec-osturna.sk

Autori fotografií: www.neoslovakia.sk (1., 3., 4., 5.), www.travelguide.cz (2.)

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás