facebook najkrajšie miesta na slovensku

Lesnícky skanzen

Informácie
Pridané: 8.4.2014
Oblasť: Čierny Balog
Zdroj: www.vydrovskadolina.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Oddych, poučenie a zábava v lone prírody - heslo, ktorým sa štátny podnik Lesy SR Banská Bystrica riadil, keď v roku 2002 prišiel s myšlienkou vzniku jedinečného lesníckeho múzea v prírode. Podstatou múzea je náučný chodník, ktorý na 3,3 km trase a 75 zastávkach odkrýva tajomstvá lesa, históriu lesníctva, prácu lesníkov, pestovanie, ochranu a význam lesa. Všetky tieto zastávky obsahujú reálne trojrozmerné exponáty s informačnými tabuľami v slovenskom a anglickom jazyku.
 
Nachádza sa vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu a je prístupný v lete i v zime. Toto živé lesnícke múzeum je príťažlivé pre malých aj veľkých, pre laikov aj odborníkov. Pre všetkých je okrem poučenia aj miestom oddychu a zábavy. Horáreň s múzeom, prírodný amfiteáter, detské ihrisko, občerstvenie, infocentrum s predajom suvenírov umocnia jedinečný zážitok. Pôsobivým doplnením areálu sú prírodné diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoartu. Zaujímavosťou je aj symbolický lesnícky cintorín s menami ľudí, ktorí prišli o život pri práci v lese a pre les na Slovensku. Okrem toho je tu aj spomienka na Slovákov, ktorí prišli o život pri práci v lesoch mimo Slovenska.

Podrobná prehliadka skanzenu môže zabrať takmer celý deň, vhodná je preto pevnejšia športová obuv a výbava do dažďa. Celodenný výlet je ideálny, trasa je nenáročná a je tu možnosť vybrať si viacero trás v rámci hlavného okruhu náučného chodníka. 
 
Súčasťou skanzenu je Čiernohronská železnica, ktorá priváža návštevníkov priamo do vstupného areálu. Areál Lesníckeho skanzenu nie je oplotený a preto aj v mimosezónnom období je možnosť jeho prehliadky. Táto možnosť je ale ochudobnená o významné exponáty, prenesené na zimu do depozitára. Tiež horáreň - múzeum je mimo sezóny trvalo uzatvorené. 

Otváracie hodiny:
máj a september » 9:00 - 15:00
jún až august » 9:00 - 17:00 
 
Vstupné:
Dospelý (1 osoba) » 1 €
Deti od  6 rokov » 0,70 €
Dôchodcovia, deti do dovŕšenia 6 rokov, zdravotne postihnutí, nevyhnutný pedagogický dozor » zdarma

Autor fotografií: www.spoznaj.eu

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás