facebook najkrajšie miesta na slovensku

Hámor v Medzeve

Informácie
Pridané: 11.5.2014
Oblasť: Medzev
Zdroj: www.muzeum.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Mestečko Medzev je známe starobylou tradíciou železiarstva a kováčstva. Práve okolie tohto mestečka bolo jednou z najproduktívnejších slovenských oblastí v spracovaní kovov. Prvý hámor v Medzeve sa spomína už v listine z roku 1316. Koncom 19. storočia sa v blízkych údoliach nachádzalo až 109 hámrov.
 
Hámor Slovenského technického múzea, pôvodne tzv. Tischlerov hámor, predstavuje typ jednokladivového dvojohniskového hámra. Ide o kombinovanú stavbu (kameň - drevo) z druhej polovice 19. storočia. 
 
Vodný hámor je historické zariadenie alebo dielňa, ktorá slúži na spracovanie kovov, ocele a železa. Vodné hámre boli stavané pri vodných tokoch, kde využitím energie tečúcej vody boli poháňané kováčske buchary, dúchadlá a mechy na fúkanie vzduchu do pecí.
 
Dostatok železnej rudy, lesov a najmä bohatých vodných zdrojov v okolí Nižného Medzeva vytvárali mimoriadne priaznivé podmienky pre železiarsku výrobu. Kováči z Medzeva boli uznávaní ako najlepší nástrojárski kováči v celom Uhorsku. V hámroch vyrábali motyky, rýle, lopaty, sekery, kosy, klince a podkovy, ktorými zásobovali nielen celé Uhorsko, ale i ďalšie krajiny.
 
Archaický charakter hámra umocňuje systém prívodu vody na koleso. V roku 1967 bol odkúpený a rekonštruovaný Slovenským Technickým múzeom v Košiciach a v súčasnosti prebieha jeho opätovná rekonštrukcia. Uchovaný bol svojim spôsobom ako živá technická pamiatka, múzejný doklad konštrukcie, stavby a technológie kovania železa.

Otváracie hodiny:
utorok - sobota » 10:00 - 15:00 
Otvorené na požiadanie v čase otváracích hodín Múzea kinematografie rodiny Schusterovej. Kompletné otváracie hodiny poskytne prevádzkovateľ. 
 
Vstupné:
Dospelý (1 osoba) » od 1,50 €
Zľavnené vstupné » od 1 €
Kompletný cenník poskytne prevádzkovateľ. 
 
Kontakt:
Slovenské technické múzeum - Hámor v Medzeve
Štósska 16
044 25 Medzev
Tel.: +421 55 622 40 35-37
E-mail: stmke@stm-ke.sk
Web: www.stm-ke.sk

Autori fotografií: www.slovensky-kras.eu (1.); Henrieta Petiová (2., 3., 4.)

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás