facebook najkrajšie miesta na slovensku

Holica (Napoleónov klobúk)

Informácie
Pridané: 6.6.2014
Oblasť: Malá Lodina
Zdroj: www.keturist.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Vrch Holica (641 m n. m.) sa nachádza v pohorí Čierna hora v podcelku Pokryvy, priamo nad ružínskym železničným mostom nazývaným aj Ružínsky viadukt, ktorý sa nachádza medzi obcou Malá Lodina a malou rekreačnou oblasťou Ružín zástavka. Holica spadá k priehrade rovno z vrchu kaskádou skalných galérií, žľabov a stien. Rozdiel výšok medzi Ružínom a koncovou výhľadovou plošinou je asi 360 metrov, čomu zodpovedá aj ich expozícia.
 
Vrch nazývajú aj Napoleónov klobúk (ľudové pomenovanie kvôli podobe s klobúkom, ktorý kedysi nosil Napoleón Bonaparte), alebo aj Líščí vrch, či Ružínska skala.
 
Tento skalný masív ponúka krásny výhľad na vrch Sivec, Bujanovské vrchy, vodné dielo Ružín, vrch Kojšovská hoľa, Folkmarskú skalu a Hnilecké vrchy. Celý hrebeň a okolité svahy Holice sú skalnaté, s nádhernými scenériami. Vrch má aj vrcholovú knihu a na jeho okraji sa nachádzajú strmé ostré bralá.
 
Na vrch Holice sa môžete dostať z obce Malá Lodina cez malú dolinu nachádzajúcu sa medzi Bokšovskými skalami a Holicou. Ďalej je potrebné pokračovať po rázsoche hrebeňa Holice.

Autori fotografií: Ľuboš Capcara (1.); users.geocaching-sk.info (2.)

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás