facebook najkrajšie miesta na slovensku

Múzeum regiónu Bielych Karpát - Kaštieľ Bohunice

Informácie
Pridané: 23.11.2016
Oblasť: Bohunice
 
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Bohunice (historicky označované ako Bohunice nad Váhom), sú obcou ležiacou na pravej strane rieky Váh, neďaleko mesta Ilava. Na úpätí Bielych Karpát ukrýva architektonický skvost. Ide o kaštieľ vybudovaný v duchu historického romantizmu, vďaka ktorému na seba prevzal črty vtedajšieho moderného slohu - neogotiky.
 
Kaštieľ na Bohunickom návrší začal vznikať v druhej polovici 17. storočia. V tomto období patril uhorskému šľachtickému rodu Medňanských, významnej rodine vo vtedajšom Vršateckom panstve. Spolu s meniacou sa dobou a meniacimi sa majiteľmi zo spomínaného rodu, sa formovala i vizuálna a architektonická stránka kaštieľa. Najvýznamnejšie sa na tom pričinil Alojz Medňanský, ktorý v rokoch 1861 – 1864 prestaval kaštieľ do súčasnej podoby.
 
V 20. rokoch 20. storočia sa kaštieľ stal majetkom Žigmunda a Pavlíny Riznerovcov. Majiteľ kaštieľa bol bratom národnej umelkyne, priekopníčky detskej literatúry Ľudmily Podjavorinskej – Riznerovej, o ktorej sa v súvislosti s kaštieľom traduje, že práve tu napísala svoje prelomové dielo o vrabčiakoviČimovi. Jej neter, Žigmundova dcéra Božena Riznerová – Obrová, bola svojho času významnou herečkou. Hrala napríklad vo filme Katka (1949) pod taktovkou režiséra Jánoša Kadára.
 
Po rozsiahlych rekonštrukčných prácach v rokoch 2010 – 2012 bol kaštieľ sprístupnený verejnosti ako Múzeum regiónu Bielych Karpát. V jeho priestoroch môžete nájsť pestré expozície. Nielen svojim interiérom Vám kaštieľ pripomenie obdobie medzivojnových a povojnových čias. Uvidíte tu expozíciu skla z Lednických Rovní, etnografickú expozíciu, motocykle, ktoré sa po 2. svetovej vojne vyrábali v Považských strojárňach. Do života významných žien z rodu Rizner, môžete nahliadnuť v izbe venovanej práve im. Významné osobnosti regiónu ako sv. Benedikta, či Vojtecha Zamarovského môžete spoznať prostredníctvom voskových figurín od MAS Vršatec. V galerijných priestoroch je nainštalovaná výstava diel významného akademického maliara a miestneho rodáka Jána Matejku.
 
Kontakt:
Múzeum regiónu Bielych Karpát
Bohunice 199
018 52
E-mail: muzeum@obecbohunice.sk
Tel.: 0911 492 274
 
Otváracie hodiny:
streda – piatok 8:00 – 15:00
Párna Nedeľa 14:00 – 18:00

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás