facebook najkrajšie miesta na slovensku

Pezinský zámok

Informácie
Pridané: 24.8.2020
Oblasť: Modra Pezinok
Zdroj: www.netfinancie.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Zámok bol pôvodne postavený ako hrad s dvojitým opevnením a vodnými priekopami. Táto historická pamiatka je dnes unikátom, pretože aj napriek niekoľkým prestavbám ostala zachovaná jej pôvodná podoba stredovekého vodného hradu.

Najstaršou časťou celej stavby je jej jadro, ktoré bolo postavené na začiatku 14. storočia. Vtedy išlo o vodný hrad s dvojitým múrom. Vo vnútornej časti pôdorysu sa nachádzala veža a niekoľko obytných budov. Celá stavba bola uzatvorená veľkým múrom s bránou, do ktorej sa dalo vstúpiť iba cez most, ktorý viedol ponad priekopu. Všetky neskoršie úpravy a prestavby hradu tento koncept úplne zmenili. Významná bola baroková prestavba, pri ktorej sa vodný hrad zmenil na uzatvorený kaštieľ s kruhovým pôdorysom. Doteraz asi najväčšia rekonštrukcia celého hradu sa začala v roku 2017 a trvala takmer dva roky. Rekonštrukčné práce boli dokončené v roku 2019 a zámok bol sprístupnený verejnosti.

História zámku

Prvá správa, ktorá hovorí o existencii vodného hradu na území dnešného mesta Pezinok, pochádza z roku 1271. V tom čase ho napadol a obsadil kráľ Přemysl Otakar II. so svojimi vojskami. V roku 1295 bol hrad znova obliehaný, keď na neho útočil vojvoda Albrecht z Rakúska. V rokoch 1334 -1429 bol predmetom majetkových sporov medzi bohatými šľachtickými rodmi v Uhorsku. Gróf Mikuláš a jeho brat Juraj sa vtedy nevedeli dohodnúť na delení majetku. Šľachtický rod však neskôr vymrel a hrad mal viacerých majiteľov, ktorí sa mu nevenovali. Postupne chátral až do roku 1718, kedy ho Ján Pálffy dal opraviť. Ďalšie veľké stavebné úpravy prišli až v roku 1844, keď František Pálffy dal v obytnej veži vybudovať veľkú sálu. Zároveň zrušil priekopy, a tým sa hrad zmenil na zámok.

Dlhé roky však zámok neplnil žiadnu významnú funkciu. Až po roku 1936 sa tam usídlilo Slovenské vinohradnícke družstvo a začali sa využívať vínne pivnice. V roku 1940 – 1943 sa pivnice zadaptovali a bola pristavená administratívna budova.

Ďalšia rekonštrukcia sa začala v roku 2017, keď ho odkúpila rodina Šimákovcov. Trvala takmer dva roky a zámok premenila na hotel s reštauráciou a kaviarňou. Okrem toho sa priamo na zámku koná množstvo kultúrnych akcií a podujatí.

Tip na výlet

Po novom je stavba pomenovaná Palace Art Hotel Pezinok a zároveň je známa aj ako Zámok Šimák. Je dôkazom, že aj stará a neudržiavaná stavba má stále veľký potenciál, ktorý sa vždy dá využiť. Tento zámok by preto mal byť na vašom zozname miest, ktoré sa oplatí vidieť. Nachádza sa blízkosti centra mesta Pezinok, takže má veľmi dobrú dostupnosť a ľahko ho v meste nájdete. Okrem prehliadky zámku si tu môžete užiť aj hotelové a gastronomické služby alebo wellness. Elegantné priestory zámku tiež možno využiť na svadby a rôzne oslavy.

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás