facebook najkrajšie miesta na slovensku

Morské Oko

Informácie
Pridané: 26.5.2013
Oblasť: Remetské Hámre
Zdroj: www.kamnavylet.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Morské Oko v chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty leží v nadmorskej výške 618 m a je štátnou prírodnou rezerváciou s chránenou flórou a faunou. Je to najväčšie zahradené sopečné jazero na Slovensku s rozlohou 13 ha. Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate.

Mohutný zosuv so šírkou 800 m a s dĺžkou 1 900 m z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Jeho maximálna šírka je 312 m, dĺžka 775 m hĺbka 26 m. Z Morského oka je možné vybrať sa náročnejšou 4 km trasou s prevýšením 400 m až na Sninský kameň. Odmenou je nádherný výhľad na krajinu údolia Cirochy, Vihorlatské lesy a Východoslovenskú nížinu. Člnkovanie, kúpanie a rybolov na Morskom oku sú zakázané!

Spomínaný Sninský kameň sa vypína nad hladinou Morského Oka a predstavuje jednu z dominánt Vihorlatských vrchov. Známy je pôsobivým výhľadom na okolité vrchy a doliny. Dá sa k nemu dostať po modrej značke zo Zemplínskych alebo Remetských Hámrov. 

Autori fotografií: Simona Geľatková, Michaela Patzová

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás