facebook najkrajšie miesta na slovensku

Sivec

Informácie
Pridané: 3.6.2013
Oblasť: Malá Lodina
Zdroj: www.velkalodina.atknet.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Obľúbeným výletným miestom so širokým výhľadom do okolia je Hora Sivec. Nachádza sa severozápadne od Košíc v blízkosti Ružínskej priehrady a dostať sa k nej je možné z viacerých miest. Medzi najčastejšie východiskové body patria most pri niekdajšej dedine Košické Hámre a vlaková zastávka Ružín.
 
Sivec je súčasťou Slovenského rudohoria, časti Volovské vrchy, podčasti Čierna hora. Po stránke geologickej možno hovoriť o uhličitanových horninách druhohôr a krasovom - vápencovom podklade. Nie je to veľké krasové územie, skôr lokalita tvorená krasovatením. Rázovité severné steny strmo klesajú do romantickej doliny Hornádu v miestach jeho dolného prielomu - dnes naplneného vodou - priehrady Ružín.
 
Sivec predstavuje štátnu prírodnú rezerváciu o rozlohe 170 ha. Na impozantne ostrom vápencovom hrebeni a na priľahlých strmých svahoch sa nachádza zachovalá pôvodná vegetácia vápencových bučín, lesov, krovinatých a trávnatých spoločenstiev zvlášného druhového zloženia. Teplomilnú vegetáciu dopĺňajú hniezdiska vzácnych a chránených druhov vtákov. V skalnatých stenách, ktoré sa zvažujú do doliny Malý Ružínok je asi 10 jaskýň.

Autori fotografií: Miška a Daniel

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás