facebook najkrajšie miesta na slovensku

Symbolický cintorín pri Popradskom plese

Informácie
Pridané: 1.7.2013
Oblasť: Vysoké Tatry
Zdroj: sk.wikipedia.org
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Symbolický cintorín pri Popradskom plese pod strmou skalnou stenou Ostrvy je miestom, kde sú na pamiatku obetiam Vysokých Tatier umiestnené pamätné tabule s menami ľudí, ktorí zahynuli vo Vysokých Tatrách. Na tomto mieste však nie je nikto pochovaný. Autorom myšlienky na vytvorenie centrálneho pamätníka tatranských obetí bol akademický maliar Otakar Štáfl z Prahy. Projekt kaplnky vypracoval Ing. Róbert Vosyka z Popradu. Prvé symbolické, ručne vyrezávané kríže sú od rezbára Jozefa Fekiača - Šumného z Detvy. Autorom drevorezby v interiéri kaplnky je Ladislav Tfirst.
 
Založenie cintorína sa datuje od roku 1936. Symbolický cintorín bol vysvätený 11. augusta 1940 a hneď na to bol sprístupnený verejnosti. Za správu cintorína zodpovedajú od roku 1995 Štátne lesy Tatranského národného parku. Od roku 1970 je symbolický cintorín zapísaný v zozname kultúrnych pamiatok.
 
V súčasnosti je tu vyše 160 pamätných tabúľ a 50 ručne vyrezávaných drevených krížov. Pôvodne boli pamätné tabule obetí Vysokých Tatier roztrúsené viac-menej na konkrétnych miestach horských tragédií. 
 
Autori fotografií: Jan Kocmánek (1.); Michaela Patzová (2. - 9.)

Po blízku

Zobraziť viac

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás