facebook najkrajšie miesta na slovensku

Kamenné More

Informácie
Pridané: 15.7.2013
Oblasť: Vyhne
Zdroj: www.turistik.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Najnavštevovanejším turistickým miestom v obci Vyhne vo Vyhnianskej doline je nepochybne Kamenné more. V r. 1923 bolo Kamenné more vyhlásené za chránené územie a v r. 1937 sa zastupiteľský zbor mesta Banskej Štiavnice a Banskej Belej uzniesol na vyhlásení Kamenného mora za prírodnú rezerváciu a rozhodol, že tento jedinečný prírodný zjav je potrebné zachrániť pre budúcnosť. Prírodná rezervácia bola vyhlásená na ochranu geomorfologických foriem a viacerých chránených a zriedkavých druhov živočíchov.

Útvar kamenné more sa nachádza na úpätí vrchu Kamenná. Je to rozlohou najväčšie kamenné more v sopečnej časti Karpát a jedno z najstarších chránených území na Slovensku cenné predovšetkým pre svoju geologickú hodnotu.

Rezervácia na juhovýchodnom svahu Palce severne od obce Vyhne je najväčším kamenným morom karpatských vulkanitov na Slovensku. Je tvorené rylolitovými balvanmi načervenkastej a belavej farby, ktoré vplyvom mrznúcej vody postupne zvetrávali a následne sa pravdepodobne pri zemetrasení uvoľnili. Vplyvom gravitácie sa najväčšie balvany dostali do spodnej časti, zatiaľ čo horné partie tvoria kamene menšie. Kamenné more je súčasťou náučného chodníku A. Kmeťa (cca 5 min po zelenej TZ z autobusového nástupištia u pivovaru).

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás