facebook najkrajšie miesta na slovensku

Park kaštieľa v Betliari

Informácie
Pridané: 10.9.2013
Oblasť: Betliar
Zdroj: www.betliar.eu
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Poľovnícky kaštieľ Andrássyovcov obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku, ktorý bol v roku 1978 zapísaný do Zoznamu významných historických záhrad sveta. Betliarsky park dáva a umocňuje pocit vznešenosti hostí, ktorí navštívia kaštieľ a na chvíľu sa ponoria do myšlienok, ktoré ich zanesú späť v čase o sto či dvesto rokov.

Asi pred dvomi storočiami gróf Leopold Andrássy pozval na svoje panstvo významného záhradného architekta Henricha Nebiena, ktorý položil základy betliarskeho anglického prírodného parku. Jeho nasledovníkom sa už v roku 1823 stal Jozef Bergman, ktorý navrhol vysoký kamenný vodopád pripomínajúci rímske antické akvadukty, pod ktorý umiestnil grottu (jaskyňu) pre ľadové medvede. Druhá polovica 19. storočia obohatila park o tri fontány. Najhonosnejšia s bazénom v podobe štvorlístka, umiestnená do francúzskej buxusovej výsadby sa nachádza pred kaštieľom, v jej strede je bronzová socha okrídlenej Psyché. Ďalšie dve dostali miesto v severozápadnom priehľade parku a Andrássyovci ich využívali ako bazény na kúpanie. V Betliari sa stretneme aj mnohými drobnými architektúrami, typickými pre parky konca 18. a 19. storočia. Okrem spomínaného vodopádu sa východne od kaštieľa nachádza tzv. Bosnia bar, miesto zábav aristokracie, postavený pravdepodobne v 18. storočí. Na jednej z cestičiek vedúcich cez rôzne parkové zákutia natrafí návštevník na malú okrúhlu kamennú stavbičku s kupolou. Hermesova studňa bola postavená pôvodne ako miesto na oddych a osvieženie po dlhých prechádzkach parkom, v jej interiéry je vybudovaná fontánka, ktorú pôvodne zdobilo súsošie Hermesa s delfínmi. Snáď najzaujímavejšou je slobodomurársky pavilón, postavený na sklonku 18. storočia Leopoldom Andrássym, členom slobodomurárskej lóže. Pavilón s polygonálnym pôdorysom zaujme predovšetkým svojimi netradičnými okennými otvormi v tvare hviezdy, či trojuholníka. Vo vnútri sú steny pokryté maľbou iluzívnej stĺpovej architektúry. Budovu obkolesuje malá vodná priekopa, okolo ktorej boli vysadené trojice stromov vyrastajúce z jedného kmeňa - symbolizujú súdržnosť slobodomurárov.

Park v minulosti poskytoval priestor pre rôzne športové aktivity, okrem jazdy na koni, či poľovačiek, to bol tenis a kriket, ktorý si grófi a ich návštevy rady zahrali. Orient sa v parku prejavil v stavbe japonského mosta nad Krivým potokom, ktorý bol upravený do meandrov a členený početnými kaskádami. Nájdeme tu aj skutočne romantické zrúcaniny, či zverinec v podobe stredovekého hradu s vežičkou. Park postupne prechádza do lesa, bohatého na poľovnú zver, preto bol Betliar v 19. storočí a začiatkom 20. storočia hojne navštevovaný aristokraciou z celej Európy. Slávne betliarske poľovačky na medvede sa stali častou témou súdobej tlače.

Obraz parku dotvárajú aj vzácne cudzokrajné dreviny, či majestátne domáce duby a smreky. Najvzácnejšie stromy sú situované v bezprostrednej blízkosti kaštieľa, rastie tu najväčšia magnólia v strednej Európe, zelkova ostrolistá, katalpa, ginko dvojlaločné, či ľaliovník tulipánokvetý.

Autor fotografií: Michaela Patzová

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás