facebook najkrajšie miesta na slovensku

Sobášny palác v Bytči

Informácie
Pridané: 4.2.2014
Oblasť: Bytča
Zdroj: pmza.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Sobášny palác v Bytči je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Samotný areál pozostáva z renesančného kaštieľa so štvorcovým pôdorysom (od roku 1970 národná kultúrna pamiatka), Sobášneho paláca, pôvodne staršej budovy prestavanej v klasicistickom štýle a vstupnej budovy z konca 19. storočia.
 
Na mieste renesančného kaštieľa stál pôvodne menší hrad postavený v 13. storočí, ktorý patril nitrianskemu biskupstvu. Roku 1563 sa zmocnil Bytčianskeho panstva spolu s hradom František Thurzo, ktorý dal vybudovať v rokoch 1571-1574 na mieste starého gotického hradu nový kaštieľ - opevnený areál s viacerými funkčnými stavbami. Stavbou renesančného kaštieľa poveril František Thurzo talianskeho majstra Jána Kiliána de Siroth z Milána. V otcovej činnosti pokračoval syn Juraj, ktorý ako uhorský palatín dal postaviť Sobášny palác v roku 1601 pre slávnostné rodinné udalosti a predovšetkým pre svadobné hostiny svojich dcér.
 
Budova Sobášneho paláca je jednoposchodová s obdĺžnikovým pôdorysom. Na prízemí paláca bola zriadená rozsiahla vstupná hala a po bokoch boli hospodárske miestnosti - kuchyňa s potrebným skladmi, pracovňami a nástupom na monumentálne dvojramenné schodište do poschodia. Pod ním viedli schody do pivnice. Celé poschodie zaujímala slávnostná sála, ktorá má rozmery 34,5 x 12,5 metra. Fasády sú bohato zdobené sgrafitovou ornamentikou s figurálnymi a rastlinnými motívmi okolo kamenných okien a portálu. 
 
Od čias svojej najväčšej slávy však celkovo 4 krát vyhorel. Naposledy v roku 1856, a odvtedy chátral. Obnova paláca sa začala v apríli 2008 a komplexnou renováciou prešli počas 18 mesiacov jeho obe poschodia - vnútorné, ako aj vonkajšie priestory. Palác bol slávnostne otvorený 23. októbra 2009. Cieľom tejto rekonštrukcie bolo prinavrátiť objektu, freskám a maľbám pôvodnú podobu zo 17. storočia. Dnes je palác opäť turisticky atraktívnou stavbou a  zaľúbenci si v ňom môžu povedať svoje áno.

Zaujímavosťou je, že v kaštieli sa v roku 1708 zdržiaval Juraj Jánošík, toho času ešte nie ako známy zbojník, ale ako člen cisárskej posádky.

V súčasnosti je v objekte kaštieľa umiestnený Štátny oblastný archív.

Vstup do Sobášneho paláca v Bytči je bezplatný.

Kontakt:
Zámocký areál
041 01 Bytča
Tel.: +421 41 500 15 11
E-mail: muzeum@pmza.sk, sekretariat@pmza.sk
Web: www.pmza.sk, www.bytca.sk

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás