facebook najkrajšie miesta na slovensku

Gitarové múzeum

Informácie
Pridané: 10.10.2015
Oblasť: Sobrance
Zdroj: gitarovemuzeum.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Zakladateľom Gitarového múzea je p. Ján Ferko, ktorému právom patrí prívlastok „Gitarový kráľ“. V Sobranciach blízko Zemplínskej Šíravy a Morského oka dokázal vybudovať múzeum, ktoré mapuje kompletný vývoj a výrobu elektrofonických gitár v Československu po druhej svetovej vojne. Múzeum pod svojou strechou ukrýva neuveriteľných 1000 exponátov. V galérii je pre návštevníkov sprístupnených 200 gitár, klávesov, zosilňovačov a dobových predmetov evokujúcich udalosti a neopakovateľnú atmosféru doby.
 
V neustále sa rozširujúcej galérii nástrojov patria k najcennejším exponátom elektrofonické kontrabasy, havajské gitary a gitary Grazioso ocenené zlatou medailou na svetovej výstave EXPO 58 v Bruseli. Tie boli preukázateľne používané aj osobnosťami svetovej hudobnej scény ako sú Led Zeppelin, The Beatles, či Eric Clapton. Mnohých známych hudobníkov ako Maťa Ďurindu, Petra Jandu, či Petra Kaplana múzeum natoľko zaujalo, že mu darovali svoje vlastné nástroje.
 
Múzeum v roku 2014 získalo do galérie nový prírastok v podobe kompletnej zbierky pozostávajúcej zo 120 kusov československých gitár od súkromného zberateľa z Nitry. Podľa všetkého sa tak múzeum v Sobranciach stalo Gitarovým múzeom s najväčším počtom exponátov v Európe. 
 
Zakladateľ múzea p. Ferko dostal exkluzívne ponuky zriadiť múzeum v Košiciach, Bratislave, či dokonca v Prahe. O jeho zbierku mala záujem aj česká firma vyrábajúca gitary. „Gitarový kráľ“ však ostal verný Sobranciam, ktoré sa tak môžu pýšiť neoceniteľným unikátom pravidelne priťahujúcim pozornosť turistov i médií. Nasledovník „gitarového kráľa“ syn Imrich s otcom na projekte dlhodobo spolupracoval a v začatých aktivitách naďalej pokračuje, veď on sám je bývalý hudobník. 
 
K rozšíreniu povedomia o tomto jedinečnom múzeu už druhý rok prispel Festival gitarového múzea (v roku 2014 sa konal prvý ročník) organizovaný s podporou Košického samosprávneho kraja. Cieľom organizátorov je pritiahnuť k múzeu pozornosť možných podporovateľov, vďaka čomu sa podarí sprístupniť stovky ďalších hudobných exponátov z depozitu múzea. 

Foto: Galéria Gitarového múzea v Sobranciach
 

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás