facebook najkrajšie miesta na slovensku

Travertínová kopa Sivá Brada

Informácie
Pridané: 30.5.2013
Oblasť: Spišské Podhradie
Zdroj: sk.wikipedia.org
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Sivá Brada je travertínová kopa nachádzajúca sa neďaleko Spišského Podhradia. Na vrchole vyviera minerálny prameň vytvárajúci malé jazierko, ďalšie minerálne pramene vyvierajú v okolí. V súčasnosti je národnou prírodnou rezerváciou. Sivá brada leží v nadmorskej výške 506 m v Hornádskej kotline. Výška tejto typickej travertínovej kopy je asi 25 m, šírka pri úpätí až 500 m.
 
Svojim pôsobom je raritou celého Slovenska, lebo na rozdiel od podobných kôp, je stále kopou živou. Na jej vrchole je jazierko s priemerom približne 3 a hĺbkou 0,3 m. V jazierku nepretržite bublá vyvierajúca minerálna voda, preplynená oxidom uhličitým, ktorá v sebe obsahuje veľké množstvo rozpustných látok. Tie sa usádzajú na okraji jazierka a vytvárajú tzv. pramenit - teda plastickú hmotu, podobnú jaskynnému sintru, ktorá postupne tvrdne do podoby travertínu a vytvára tak celú kopu.
 
Vek kopy Sivá brada je z geologického hľadiska veľmi nízky, asi 10 000 rokov a aj preto je neustále kopou živou a rastúcou. Na svahoch sa vytvorili pekné pramenitové hrádzky a kaskády, v okolí existuje ešte viacero zaniknutých výverov vody a plynu.

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás