facebook najkrajšie miesta na slovensku

Spišská Kapitula

Informácie
Pridané: 26.5.2013
Oblasť: Spišské Podhradie
Zdroj: dieceza.kapitula.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Spišská Kapitula je samostatná obec na východnom Slovensku v Hornádskej kotline. Od roku 1948 je súčasťou Spišského Podhradia.
 
V súčasnosti je sídlom spišského biskupstva a centrom spišskej diecézy, ktorá zahŕňa takmer celé historické územie Spiša, Liptova a Oravy. Často je označovaná aj ako malý slovenský Vatikán. Predstavuje jedno z centier cirkevného školstva na Slovensku. Jej dejiny siahajú do raného stredoveku.
 
Ústredným objektom v areáli Spišskej Kapituly je Katedrála sv. Martina. Prvá románska stavba pôvodne prepoštského kostola bola zároveň sakrálnou stavbou kráľovského Spišského hradu, kráľovským reprezentačným chrámom. S jeho stavbou začali po roku 1200 v čase, keď sa uhorský kráľ Ondrej II. výrazne angažoval na Spiši v dôsledku politických záujmov v Haliči a Vladimírsku. Činil tak za výraznej podpory svojej manželky a jej bratov z rodu Andechs-Merano.

Prostredie Spišskej Kapituly je charakteristické svojím pokojom, kde majú študujúci, ale aj ostatní návštevníci priestor pre kontempláciu a modlitbu. Azda najzaujímavejším ostáva pohľad na najväčší hrad strednej Európy - Spišský hrad, ktorý je od Kapituly vzdialený len 6 kilometrov.

Autor fotografie: Karin Bogschová

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás