facebook najkrajšie miesta na slovensku

Jastrabia skala

Informácie
Pridané: 15.5.2013
Oblasť: Tatranská Javorina
Zdroj: photo.vivo.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Jastrabia skala alebo veža (2137) je pomerne nevýrazným zakončením Karbunkulového hrebeňa, oddelená od neho Jastrabím sedlom. K Zelenému plesu však spadá strmými platňami načervenalej farby, čo z nej robí charakteristickú dominantu. Pre jej ľahkú dostupnosť a technickú náročnosť ciest je táto bájami opradená skala horolezcami často vyhľadávaná. Je opradená povesťami a veľmi fotogenická. Z vrcholu sú výhľady do najmohutnejších tatranských stien.
 
Koncom minulého storočia prišlo k pádu skalných blokov v juhovýchodnej stene, takže niektoré horolezecké cesty zanikli. Kolmou, miestami previsnutou juhovýchodnou aj južnou stenou vedie množstvo ciest vysokej obtiažnosti, jednou z najťažších na slovenskej strane Tatier je „Amazónia Vertikál,“ klasifikácia 9.

O skale koluje povesť, žesa na jej vrchole nachádzal oslepujúci drahokam karbunkul (rubín). Chudobný muž, ktorý sa uchádzal o richtárovu dcéru, v snahe zbohatnúť doliezol až k nemu. Musel sa odvrátiť pred jeho jasom, ale oči víly zo Zeleného plesa ho uhranuli, spadol a zabil sa, ako už iní pred ním aj po ňom.

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás