facebook najkrajšie miesta na slovensku

Zelené pleso

Informácie
Pridané: 21.5.2013
Oblasť: Tatranská Javorina
Zdroj: cestovanie.sme.sk
krasneslovensko.eu fun page

Popis

Zelené pleso s rozlohou 1,77 ha sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier a právom patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách. Nachádza sa v najväčšom a najhlbšom karovom kotle Doliny Kežmarskej Bielej vody pod stenou Malého Kežmarského štítu. Na piesčitom dne plesa vidieť vyvierajúce pramene.
 
Jeho krásnu smaragdovozelenú farbu zapríčiňuje minerál s názvom muskovit, ktorý sa nachádza v piesku na dne plesa. Neobyčajné sfarbenie vody v minulosti podnecovalo fantáziu odvážnych hľadačov pokladov, vďaka ktorým vznikla aj povesť o Jastrabej veži. 
 
Na jeho brehu stojí Chata pri Zelenom plese, v ktorej turisti nájdu oddych aj občerstvenie. Pre mnohých návštevníkov Vysokých Tatier je najobľúbenejšou chatou. Leží v krásnom prostredí na konci Doliny Zeleného plesa vo výške 1 551 m n.m. a láka turistov, cyklistov, horolezcov aj skialpinistov.
 
Stredne náročná celodenná vysokohorská túra s pomerne veľkým prevýšením vedie po kvalitných turistických chodníkoch. Možnosť oddychu, občerstvenia alebo núdzového úkrytu poskytujú zariadenia pri Skalnatom plese a už spomínaná Chata pri Zelenom plese. V zimnom období sú prístupné len vysokohorské chaty, chodník od Skalnatého plesa cez Sedlo pod Svišťovkou k Zelenému plesu je uzavretý.
 

Po blízku

Fotogaléria

Vaše zážitky,recenzie a komentáre

Najčítanejšie články

Podporte nás